
GENETICKÉ PUTOVÁNÍ
O mně
Nejsem ani vystudovaný historik ani genetik, ale zájem o starověk mám v sobě již od dětských let. Od vzniku života, přes první hominidy až k Homo sapiens. Ne že bych se tomu věnoval nějak intenzivně, ale když se ke mně dostal nějaký ten článek s touto tematikou, vždy jsem si ho se zájmem pročetl.
A teď už ani nevím, jak jsem k tomu vlastně došel. Možná jsem někde zase něco četl, možná jenom slyšel, ale každopádně vím, že za to může Praotec Čech.
Opět jsem si oživil jeho známou legendu a jen tak jsem zauvažoval, nakolik je vlastně tato legenda smyšlená anebo snad má opravdu nějaký reálný základ.
A tak jsem se pustil do vyhledávání.
Musím říct, že mne hned v úvodu překvapilo to ohromné množství všelijakých teorií a úvah všech těch, které toto téma napadlo již přede mnou. A jsou na to i odborné studie zaštiťované různými renomovanými společnostmi.
Pod různými články jsem pročítal i komentáře v diskuzi. Opravdu byly hodně různorodé. Většina z nich byla k věci, některé velice fundované i s dalšími odkazy a hodně jsem se z nich dozvěděl. Ale byly tam i názory zcela protichůdné a hodně se přitom odkazovalo na náš nikoliv slovanský, ale keltský původ.
A také měly svou logiku.
Toto všechno mne nakonec přivedlo k tomu, že jsem se do toho prostě ponořil úplně. A tak jsem si zopakoval dějepis, vychutnal nádherné archaismy našich dávných dějepravců a navrch se dozvěděl notnou dávku zajímavostí, o kterých jsem dosud neměl ani tušení.
Abych pochopil vznik našich nejstarších legend, musel jsem jít dál do historie, a tak jsem se dostal k oněm Slovanům a Keltům. Abych pochopil Slovany a Kelty, dostal jsem se do počátků osídlování celé Evropy. A abych pochopil Evropu a původ jejich obyvatel, dostal jsem se ke genetice, přesněji, k té části genetiky, která odhaluje etnické počátky lidí. Hodně mi tehdy pomohl internetový portál eupedia.com a je to asi nejrozsáhlejší portál zaměřený na genetické objasnění celé evropské historie.
To bylo již před lety. Myslel jsem si, že se nové poznatky z tohoto oboru velice rychle rozšíří mezi celou odbornou veřejnost a vyjasní se tak dlouho diskutované sporné otázky z naší minulosti – nakolik jsme Slované či Keltové a také odkud a hlavně jakou trasou k nám staří Slované přicházeli.
Bohužel, mnoho se toho nezměnilo. Sice se již poměrně hodně objevují zmínky o haploskupinách typu R1a nebo R1b, dokonce občas i něco o několika jejich podskupinách, ale je to spíš opravdu jenom zmínka, jako že něco takového existuje a dál se s tím již nepracuje.
A je to škoda. Dnes jsou již k dispozici i další genetické projekty, jejichž data lze využít pro celou řadu analýz nejen v tomto oboru, ale obecně i v celé historii. A tak jsem se pustil do práce. Hodně mi pomohly facebookové stránky Genetická genealogie, kde lze najít i šikovně zpracovaný genetický strom z jejich vlastní databáze, ale hlavně je tam přímý odkaz i na další projekty jako Family Tree DNA a navazující vizuální projekt SNP Tracker s mapami migračních tras.
Výsledkem je tento materiál. Jak bylo řečeno již v úvodu – není to učebnice, ani hloubková odborná studie, ale snažil jsem se tam toho zapracovat dost na to, aby to pomohlo všem těm, kteří s touto problematikou začínají a pro ty znalejší snad také posloužilo jako inspirace pro hlubší propojení takových světů, jako je genetika a klasická historie.
Dalibor Šrámek, duben 2025